Narzędzie do badania satysfakcji pracowników

30.10.2023, 11:35
Po 2 latach intensywnej pracy uczestnicy EMPIRII „Kapitał ludzki” dzielą się ze wszystkimi polskimi samorządami efektami swoich prac. Udostępniamy zestaw materiałów do przygotowania i przeprowadzenia badania satysfakcji pracowników.

Po 2 latach intensywnej współpracy uczestnicy EMPIRII „Kapitał ludzki” z Cieszyna, Jarosławia, Jasła, Jeleniej Góry, Niska, Zawiercia, Zgierza, Żar i Żywca oraz zespołu Związku Miast Polskich z ogromną satysfakcją dzielą się ze wszystkimi polskimi samorządami efektami swoich prac. Udostępniamy zestaw materiałów - opracowany przez tę sieć - do przygotowania i przeprowadzenia badania satysfakcji pracowników.

Zachęcamy wszystkich pracodawców samorządowych, sekretarzy miast oraz pracowników działów kadr do zapoznania się z materiałem instruktażowym oraz kompleksową ankietą badania. Każde zainteresowane miasto otrzyma dostęp do elektronicznego formularza ankiety, który może dowolnie dostosować do swoich potrzeb – w tym celu prosimy wysłać prośbę mailową na adres zwiazek.miast.polskich@gmail.com. Następnie na podany adres prześlemy informację, jak wykorzystać formularz elektroniczny do przeprowadzenia własnych badań oraz jak go dostosować do swoich potrzeb. Informujemy, że do zarządzania i tworzenia kopii formularza na potrzeby Państwa miasta niezbędne jest konto Google. Formularz funkcjonuje wyłącznie w obrębie usługi Google Drive, jednakże konto nie jest wymagane dla użytkownika końcowego do wypełnienia ankiety.

Współtwórcy tego narzędzia zdają sobie sprawę, że to dopiero pierwszy krok, by wzmocnić i zatrzymać kadry w urzędach i innych miejskich instytucjach. Niemniej to krok, którego nie można pominąć! Każdy zespół jest inny - różnimy się wiedzą, doświadczeniem i potrzebami. Przedstawiciele Empirii „Kapitał ludzki” zwracają uwagę, że zanim zdecydujemy się na zmianę kultury organizacyjnej, upewnijmy się, co pomaga, a co przeszkadza w pracy naszym pracownikom. Co motywuje, a co zniechęca ich do wykonywania codziennych obowiązków i podejmowania nowych wyzwań.

Motywować, wzmacniać i integrować pracowników

Na ostatnim spotkaniu Empirii „Kapitał ludzki”, 28-29 września w Katowicach, dyskutowano nie tylko o tym, jak badać satysfakcję pracowników, ale również jak ją wzmacniać i budować zaangażowanie. Miasto Katowice pokazało, jak integrować zespół poprzez aktywność fizyczną oraz poprawiać komfort i bezpieczeństwo pracy.

Efekty Programu „Rozwój lokalny” zaprezentował też zespół ze Zgierza, gdzie nastąpiła prawdziwa metamorfoza działu kadr - w zespół zarządzania zasobami ludzkimi.

Gościnnie uczestniczyły w spotkaniu również Gliwice, które zaprezentowały sposób zamawiania usług szkoleniowych z wykorzystaniem tzw. próbkowania szkoleń. Podejście to przyniosło wymierne efekty dla jakości wsparcia kompetencyjnego pracowników i poziomu ich zadowolenia z uczestnictwa w szkoleniach.

Pracować wspólnie dalej…

Finalny temat spotkania był bardzo refleksyjny. - Zmierzamy do końca Programu „Rozwój lokalny” i zastanawiamy się, jak kontynuować wymianę doświadczeń w ramach naszej sieci. Śląski Związek Gmin i Powiatów prezentował nam swoje doświadczenia z prowadzenia bliźniaczego przedsięwzięcia dla grupy polskich miast i inspirował do kontynuacji współpracy, pomimo kończącego się programu - mówili uczestnicy.

Zachęcamy do zapoznania się z animacją: Jak stworzyć dobre badania ankietowe zadowolenia pracowników -

oraz załącznikami

  • Badania satysfakcji pracowników - podgląd na ankietę, która będzie udostępniana miastom
  • SEKRETY UDANYCH BADAŃ ANKIETOWYCH 10 wskazówek dla początkujących
  • Instrukcja dla miast - W jaki sposób utworzyć kwestionariusz badania satysfakcji pracowników samorządowych na potrzeby swojego miasta?

Załączniki:
Badania satysfakcji pracowników - podgląd na ankietę
SEKRETY UDANYCH BADAŃ ANKIETOWYCH 10 wskazówek dla początkujących
Instrukcja dla miast - W jaki sposób utworzyć kwestionariusz badania satysfakcji pracowników samorządowych na potrzeby swojego miasta?

Galeria

Program „Rozwój lokalny” finansowany jest
z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Dowiedz się więcej:

ROZWÓJ LOKALNY

Donorzy i Beneficjenci projektu