Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym URBACT IV właśnie ogłosiła NABÓR NA UTWORZENIE 30 SIECI PLANOWANIA DZIAŁAŃ. Ten pierwszy nabór URBACT IV potrwa do 31 marca 2023 r. do godz. 15:00 CEST!
2 lutego br. w godz. 10.00-13.00 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Krajowy Punkt URBACT w Polsce zapraszają na spotkanie informacyjne online na temat naboru do Sieci Planowania Działań URBACT IV oraz wsparcia miast z poziomu europejskiego.
LINK DO SPOTKANIA na ZOOM:
https://mfipr.zoom.us/j/98630290778?pwd=clE0TTU2MWw0ZHhaUkhrd3NRK1Rndz09
Identyfikator spotkania: 986 3029 0778
Kod dostępu: 197428
W załączeniu pod tekstem załączona została agenda spotkania.
Zaproszenie do naboru do Sieci Planowania Działań jest skierowane przede wszystkim do urzędów miast, które chcą współpracować z innymi miastami europejskimi w celu opracowania i wdrożenia Zintegrowanych Planów Działania w odpowiedzi na lokalne wyzwania.
Miasta i inne instytucje publiczne z państw członkowskich i partnerskich (Norwegia i Szwajcaria) Unii Europejskiej, a także krajów korzystających z Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPP - Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia) kwalifikują się do otrzymywania środków finansowych na udział w Sieciach Planowania Działań.
Sieci Planowania Działań umożliwiają miastom współpracę w celu znalezienia rozwiązań dla wspólnych wyzwań miejskich i wymianę informacji na temat możliwości zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Dzięki wymianie i uczeniu się we współpracy z europejskimi partnerami miasta mogą opracowywać i testować rozwiązania zidentyfikowanych przez siebie wyzwań. Wykorzystując Metodę URBACT - ponadnarodowej wymiany doświadczeń, zintegrowanego i partycypacyjnego podejścia oraz współtworzenia rozwiązań - miasta opracują Zintegrowane Plany Działania na poziomie lokalnym, aby uwzględnić konkretne działania mające na celu sprostanie zidentyfikowanym wyzwaniom. Celem jest poprawa swoich zintegrowanych polityk miejskich i realizacja tych polityk w terenie.
Zasady i regulacje dotyczące transnarodowych sieci wymiany i uczenia się, które mają być realizowane w ramach programu, określone są w Programie Współpracy URBACT IV (w załączeniu). Podręcznik Programu URBACT IV zawiera ponadto szczegółowe sekcje przedstawiające sposób wdrażania i działania różnych narzędzi i przedsięwzięć.
Uczestnictwo w Sieci Planowania Działań URBACT umożliwia dokonanie prawdziwych, zrównoważonych zmian w miastach.
Dzięki wzajemnej wymianie i uczeniu się można opracować bardziej świadome, skoordynowane i skuteczne polityki lokalne, aby stawić czoła lokalnym wyzwaniom, wykorzystać potencjalne możliwości i rozwiązać wspólne problemy. Stosując metodę URBACT, miasta mogą rozwijać kulturę partycypacyjną w kształtowaniu polityki, która obejmuje wszystkich interesariuszy i zwiększa przejrzystość oraz możliwości udanej realizacji.
Dzięki ponadnarodowym sieciom wymiany i uczenia się program URBACT zapewnia miastom i praktykom miejskim możliwości:
• dzielenia się i uczenia od praktyków z miast w całej Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii i krajach IPA (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii)
• współpracy z innymi miastami wokół konkretnego wyzwania politycznego, aby zaprojektować innowacyjne rozwiązania lokalne w formie Zintegrowanych Planów Działania
• testowania nowych pomysłów i rozwiązań w trakcie życia sieci
• korzystania z narzędzi i szkoleń w zakresie zintegrowanego i partycypacyjnego podejścia do wyzwań i polityk miejskich
• dostępu do wiedzy specjalistycznej w celu wspierania rozwoju i realizacji zintegrowanego i partycypacyjnego kształtowania polityki, a także wiedzy tematycznej w celu uwzględnienia lokalnych polityk i praktyk
• uzyskania wsparcia finansowego na współpracę z innymi miastami w całej Europie i opracowanie Zintegrowanych Planów Działania
• tworzenia sieci miast w celu dalszej współpracy i wymiany najlepszych praktyk w celu doskonalenia i opracowywania innowacyjnych rozwiązań.
Bardziej szczegółowe informacje na temat korzyści, jakie miasta mogą odnieść z udziału w sieci URBACT, informacje zwrotne od dotychczasowych partnerów, informacje o Metodzie URBACT i więcej na temat tego, czego oczekuje się od partnerów, można znaleźć w Przewodniku po Sieciach Planowania Działań opublikowanym wraz z obecnym zaproszeniem do składania wniosków.
Dalsze informacje o programie i naborze można znaleźć pod tym linkiem.
Można zgłosić własne pomysły na sieci URBACT oraz przejrzeć już zamieszczone propozycje pod tym linkiem.
Adres strony polskiej to: www.urbact.pl oraz strony angielskiej: www.urbact.eu
Miasta zainteresowane udziałem w sieciach URBACT zapraszamy do kontaktu: aldo.vargas@zmp.poznan.pl
Natomiast więcej informacji o Sieciach Wymiany Doświadczeń EMPIRIE można znaleźć TUTAJ.