Sieć Miasto Przedsiębiorcze. Infrastruktura i oferta inwestycyjna miast

05.10.2023, 19:49
14 i 15 września br. w Nisku i Stalowej Woli odbyło się stacjonarne spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE - Miasto Przedsiębiorcze pt. „Infrastruktura oraz oferta inwestycyjna naszych miast”.

Po raz pierwszy, ze względu na bliskość położenia oraz wspólną historię Centralnego Okręgu Przemysłowego spotkanie sieci odbyło się w dwóch miastach: Nisku i Stalowej Woli.

Pierwszego dnia w budynku restauracji „Zielony Dworek”, gdzie niegdyś mieściło się pierwsze biuro dyrekcji spółki Zakłady Południowe w Nisku, przedstawiona została historia utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Następnie w ramach sesji dyskusyjnej przedstawiono rozwój przedsiębiorczości w Nisku na podstawie modelu rewitalizacji miasta. Najwięcej czasu poświęcono rewitalizacji flagowej inwestycji - Zalewu Podwolina, która poprzez gamę usług stała się centrum rekreacji Niska. Uczestnicy sieci odwiedzili także firmę VOSTER Sp. z o.o., miejscowego producenta drzwi, gdzie oprócz zwiedzania firmy rozmawiano nt. stosowanych metod marketingu na poziomie krajowym i europejskim.

Drugi dzień wizyty poświęcony był strefie przemysłowej w Stalowej Woli. Zainaugurowała go wizyta w Hucie Stalowa Wola S.A. Jest to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego, a zarazem największy pracodawca w regionie. Następną „stacją” była koreańska firma SK NEXILIS zajmująca się produkcją foli miedzianych niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Podczas wizyty można było dowiedzieć się, co zdecydowało o „osiedleniu się” koreańskiego przedsiębiorstwa w Stalowej Woli.

Zakończeniem wizyty była dyskusja w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego nt. form wsparcia jakie oferują miasta zrzeszone w sieci Miasta Przedsiębiorcze.

Wizyty w tych przedsiębiorstwach pokazały nie tylko nowoczesne modele biznesowe firm, ale także były okazją do rozmów o roli i formach współpracy między samorządem terytorialnym, firmami i instytucjami otoczenia biznesu oraz dostosowaniu rynku pracy do potrzeb potencjalnych pracodawców. (KN)

Galeria

Program „Rozwój lokalny” finansowany jest
z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Dowiedz się więcej:

ROZWÓJ LOKALNY

Donorzy i Beneficjenci projektu