Strategiczna orientacja w przedsiębiorczości miasta

14.03.2024, 10:27
Miasta pracujące w Sieci Wymiany Doświadczeń - Empiria Miasto Przedsiębiorcze 7 i 8 marca br. były z wizytą w Hrubieszowie, gdzie ze względu na szczególne położenia miasta rozmawiały o „Orientacji strategicznej w przedsiębiorczości miasta”.

Pierwszy dzień rozpoczął się od zwiedzania Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa (HCD), co podkreśliło znaczenie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego w budowaniu tożsamości miejsca i przyciąganiu turystów oraz inwestorów. Pokazało to, jak ważne jest zachowanie dziedzictwa przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu gospodarczego.

Kolejnym punktem na mapie był Browar Sulewski, gdzie zaprezentowano sukces lokalnego biznesu, który łączy tradycyjne rzemiosło piwowarskie z nowoczesnymi praktykami produkcyjnymi.

Następnie uczestnicy odwiedzili Terminal Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS), eksplorując jego rolę w dystrybucji i logistyce. Prezentacja terminalu zilustrowała, jak kluczowe elementy infrastruktury transportowej mogą wspierać lokalny rozwój gospodarczy poprzez ułatwienie dostępu do rynków krajowych i międzynarodowych.

Program drugiego dnia skoncentrowany byłę na innowacjach technologicznych i edukacyjnych. Wizyta w pracowni robotyki ConceptLab przy Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie pokazała przestrzeń dla młodych do tworzenia i realizacji kreatywnych pomysłów. W pracowni prowadzone są zajęcia z programowania i projektowania, kreatywny świat klocków konstrukcyjnych i wprowadzenie do robotyki, wprowadzenie do idei IoT (Internetu Rzeczy) oraz IoE (Internetu Wszechrzeczy).

Zwieńczeniem wizyty było Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej, gdzie dyskutowano o znaczeniu wiedzy, innowacji i nowych modeli biznesowych w kreowaniu gospodarki, zwracając uwagę na konieczność wspierania przedsiębiorczości na każdym etapie rozwoju.

Bezpośrednio przed dwudniowym spotkaniem Empirii, tj. 6 marca, odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”, w której aktywnie wzięli udział przedstawiciele Empirii Miasto Przedsiębiorcze. Adam Mikołajczyk, doradcy Związku Miast Polskich, opowiedział o roli przedsiębiorczości lokalnej w rozwoju miasta. Podczas konferencji przeprowadzono także panel dyskusyjny moderowany przez doradców: Kamila Niklewicza oraz Marka Gabzdyla, w którym uczestniczyli przedstawiciele z Miasta Nisko – Krzysztof Haliniak oraz Biłgoraja – Dariusz Szozda, a także lokalnych przedsiębiorców. Dyskusja dostarczyła wielu ważnych wskazówek dla samorządów na temat tworzenia sprzyjającego ekosystemu dla biznesu. KN

Zdjęcia: UM Hrubieszów i Związek Miast Polskich

Galeria

Program „Rozwój lokalny” finansowany jest
z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Dowiedz się więcej:

ROZWÓJ LOKALNY

Donorzy i Beneficjenci projektu